Hata
  • JUser: :_load: 522 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Menu

ZİRAAT ODALARI HATIRA ORMANLARI KURUYOR

1

Türkiye'de erozyonun büyük tehdit oluşturmaya başladığını belirten Muğlu:"Erozyonu engelleyen en önemli unsur ağaçlandırmadır.Bunun için Ziraat odaları olarak ağaçlandırmaya büyük önem veriyoruz.Genel merkezimiz bu çercevede 14 Mayıs Dünya çiftçiler gününde, Orman ve Su işleri Bakanlığı ile "Ağaçlandırma seferberliği kapsamında yapılacak ortak çalışmalara ilişkin " protokol imzamıştı.Ağaçlandırma seferberliği kapsamında Karaman'ın başı çektiği 81 ilde Ziraat odaları olarak "Ziraat Odaları Hatıra Ormanları kurulacak"

 

Muğlu Karaman'da bu konuda örnek bir çalışma yapacaklarınıda söyleyerek:

“5 milyon çiftçimizin ağaç dikmesini sağlayacağız. Tarım arazilerinde yol kenarı ağaçlandırmaları, zararlılarla biyolojik mücadele, rüzgar perdeleri oluşturma, erozyonu önleme ile ağaç ve orman sevgisi konusunda çiftçilerin bilinçlendirmesi amacıyla eğitim programları düzenleyeceğiz. Her bir hatıra ormanına asgari dikilecek 2 bin adet fidanın bedelini ziraat odalarımız ödeyecek. Bakanlık da, isteyen çiftçiye, Ziraat Odaları aracılığıyla ücretsiz fidan verecek.”

Ziraat Odası Başkanı IPARD Seminerine katıldı.

1
Karaman Ziraat Odasi Başkanı Recep MUĞLU Ankara da Yapılan 2 Gun Süren IPARD Tanıtım Seminerine Katıldı

Muğlu ,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen bu programla; tarım sektöründe ve kırsal alanda faaliyet gösteren üreticilerin, özel sektör ve potansiyel yatırımcıların, tarım ve kırsal kalkınma alanında destekleneceğini bildiren MUGLU , şöyle konuştu:
Bu programla Avrupa Birliği hibe fonları kırsal kesimde yaşayan halkımıza, çiftçilere, üretici birliklerine ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalara projeler karşılığında ve sözleşmelerine uygun olarak kullandırılacaktır.
Bu programla; tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve Avrupa Birliği standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması, Avrupa Birliği standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar, kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesine yö
nelik olarak hazırlanan projeler hibe desteğinden yararlanabilecektir.

Muğlu , Avrupa Birliği tarafından Türkiye'ye tahsis edilen 874 milyon avroluk hibe desteğinin kırsal kalkınma faaliyetlerinde, tarımda yatırım yapacak girişimciler için kullanılmasını çok önemsiyoruz. Avrupa Birliği'nin hibe programından vakit geçirilmeden yararlanılmaya başlanmalıdır. Buradaki bir gecikme, hibe programının büyük bölümünün kullanılmadan iade edilmesini gündeme getirir ki, çiftçinin, üreticinin yeterince finansmana ulaşamadığı bu ortamda, hazır kaynaktan gereksiz yere yararlanılmamasına neden olunur. Türk çiftçisinin kaybedecek 1 kuruşa dahi tahammülü yoktur."

Muğlu , programa göre, kırsal kalkınmaya ayrılan toplam fon miktarının yüzde 75'ini Avrupa Birliği, kalan yüzde 25'ini ise Türkiye'nin karşıladığını, proje bazında ise çiftçilerin toplam proje bedelinin yüzde 50'sini hibe olarak programdan alabildiğini bildirdi.

Karaman Ziraat Odasi Başkanı Recep Muğlu , kırsal kalkınmayı ülkemize ve çiftçilerimiz Buyuk bir katkı sağlayacak olan IPARD Karaman Ziraat Odaları olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
 

Elmanın Başkenti Karaman

1

Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, 25 yıl önce bir bozkır görünümünde olan Karaman Ovası'nın elma bahçeleri sayesinde yemyeşil görünüm kazandığını söyledi.

Muğlu, yaptığı açıklamada, elma rekoltesi ve fidan sayısı bakımından Türkiye'de her zaman ilk 3 sırada olan Karaman'ın haklı şekilde "Elmanın Başkenti" unvanını kazandığını belirtti.

Karaman'da elmacılığın çok eskiye dayandığını fakat son 25 yılda geleneksel üretim yöntemlerinin yerine modern tekniklerin kullanılmasıyla ilin elma üretimiyle adından bahsettirmeye başladığını ifade eden Muğlu, şunları kaydetti:

"Bugün Karaman'da 21 bin 273 hektar alanda 6 milyon elma ağacı var. Bu, tespit edilebilen rakamlar. Bir de kayıt altında olmayan elma bahçeleri var. Eskiden elma bahçelerinin büyüklüğü 3-5 dönüm olurdu. Şimdi tek parça 300-400 dönüm elma bahçeleri var. Tamamına yakını modern tekniklerle inşa edilmiş bahçeler. Bu bahçelerdeki elma çeşitleri de dünyanın her yerinde rağbet gören kaliteli çeşitler."

-Türkiye üretiminin 5'te biri-

Muğlu, Karaman'da yılda 450-500 bin ton civarında elma yetiştirildiğini, bunun da Türkiye'nin üretiminin 5'te biri olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Karaman'ın, elma üretiminin yoğun olarak yapılan diğer yerlere göre en büyük avantajı; sahip olduğu geniş düzlükler. Bu düzlükler sayesinde elma bahçeleri her yıl genişliyor. Yeni bahçelerin tesis edilmesine imkan sağlıyor. Büyük elma tüccarları ve ihracatçı firmalar bu tür bahçelere rağbet ediyor. Karaman'ın coğrafi yapısı elma üretimi için çok uygun. Yetiştirilen elmanın aroması ve tadı çok farklı. Bunun yanında Karaman elması daha dayanıklı."

Elmanın bu sezon bahçede kilosu 70 kuruş ile 1 lira arasında satıldığını anlatan Muğlu, "Bu sene elma rekoltesinde aşırı don ve olumsuz hava koşullarından dolayı yüzde 40'lık azalma var. Bu yüzden elma üreticisi zor durumda. İlk fırsatta elindeki ürünü satmak zorunda kaldı. Şimdi kışın tüccar, elmayı piyasaya hangi fiyattan sürerse tüketici o fiyatta tüketecek. Bu yüzden tüketici elmayı biraz pahalı tüketebilir" diye konuştu.

-Ova yeşile büründü-

Muğlu, elma üretiminin ekonomik getirisinin yanında Karaman için bir faydasının da çevreye olan katkısının olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Geçmiş yıllarda Karaman denince ovanın üzerine kurulmuş yeşili olmayan bir kent akla gelirdi. Bugün yüksek bir yere çıktığınızda ağaçlarla kaplı yemyeşil bir ova ile karşılaşıyorsunuz. Bunun da sebebi elma bahçeleri. Ülkemizde her yıl kırsal alanların ağaçlandırılması için harcanan para ve emek göz önüne alındığında milyonlarca elma ağacının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır."

 

Pancar kantarlarına sosyal tesis

1

Ziraat Odası, çiftçilerin faydalanabilmeleri için 5 pancar kantarına mini sosyal tesis kurdu.

Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, İl Özel İdaresi ile birlikte hazırladıkları proje doğrultusunda Karaman'da bulunan 5 pancar alım kantarına çiftçilerin yararlanabilmeleri için mini sosyal tesis kurduklarını söyledi. Muğlu, çiftçilere yönelik kurulan bu tesisin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "Karaman'da 63 bin dekar alanda 410 bin don pancar üretilmektedir. Üretilen bu pancar ise Karaman merkez başta olmak üzere Kılbasan, Demiryurt, Kızık ve Sudurağı'nda bulunan pancar kantarlarında alınmaktadır. Bu kantarlara pancarlarını getiren çiftçilerimiz, alım sırasında kuyruk oluşmasından dolayı çoğu zaman uzun süre araçlarında beklemek zorunda kalıyor. Biz Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin beklemeleri sırasında kullanabilecekleri mini sosyal tesis yapma kararı aldık. İl Özel İdaresi ile de birlikte bir proje hazırladık. Bu projenin maliyeti 70 bin lirayı buldu. Şimdi çiftçilerimiz soğuk havalarda dışarıda beklemek yerine bekleme odası ve diğer ihtiyaçlarını görebilecekleri bu sıcak sosyal tesiste kalacak" dedi.

Çiftçilerimiz her şeyin en iyisine layıktır diyen Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, çiftçiler için bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Bu RSS beslemesine abone ol